Simona Halep, meci de coșmar cu o americancă de 17 ani!

Simona Halep şi Amanda Anisimova s-au duelat joi în sferturile de finală de la Roland Garros 2019. Meciul trebuia să se joace miercuri, însă programul a fost dat peste cap de furtuna care s-a abătut peste Paris.

Din păcate, americanca de 17 ani Amanda Anisimova s-a impus în primul set al sfertului cu Simona Halep, scor 6-2.

În setul doi, Anisimova a condus cu 3-0, făcând 7 game-uri consecutive, până când Simona a întrerupt seria, 1-3! Se ajunge apoi la 4-2 în favoarea Anisimovei și meciul merge pe muchie de cuțit! În sfârșit, break Simona și 4-3 Anisimova, apoi românca își câștigă seviciul, face al 3-lea game consecutiv și este 4-4! Dacă Anisimova nu rezistă psihic, Halep ar putea întoarce partida.

Dar… urmează chiuar un cpșmar ! Simona pierde dramatic un set care putea fi câștigat!

Halep – Anisimova 2-6, 4-6

Puștoaica evoluează impresionant, în vreme ce Simona e departe de forma arătată în tururile precedente.

Din nefericire pentru noi, nfrângerea din sferturi de finală va înseamna o coborâre a Simonei Halep pe locul 8 sau 9 în clasamentul WTA!