Naţionala lui Rădoi CÂŞTIGĂ spectaculos cu Finlanda în preliminariile CE de tineret

Naţionala de tineret a României a învins echipa Finlandei cu 4-1 (3-1), joi seara, pe Stadionul ”Anghel Iordănescu” din Voluntari, în Grupa a 8-a a preliminariilor Campionatului European de fotbal Under-21 din 2021.

Jucătorul Craiovei, Valentin Mihăilă, a fost eroul naționalei României U21 în meciul cu Finlanda, marcând toate cele patru goluri pentru echipa lui Rădoi.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 3, prin Kairinen, iar Mihăilă a reușit dubla în 8 minute. Puștiul de 19 ani a avut un gol anulat pentru offside în minutul 42 și a înscris din nou în prelungirile primei reprize.

Același jucător a mai ratat o ocazie uriașă în minutul 76, însă și-a luat revanșa imediat – a închis tabela la 4-1, iar România U21 a adunat 9 puncte și a urcat pe locul 2 în grupa 8 de calificare la Euro.

Următorul meci al naţionalei României U21 va avea loc marţi, în Irlanda de Nord.