CFR Cluj devine campioana României pentru a treia oară consecutiv

CFR Cluj a obţinut al treilea său titlu consecutiv de campioană a României al fotbal, după ce a învins-o pe Universitatea Craiova cu scorul de 3-1 (1-1), luni seara, pe Stadionul ”Ion Oblemenco” din Craiova, în meciul decisiv pentru câştigarea Ligii I.

Partida s-a disputat ca o finală ca urmare a unei decizii a Comitetului Executiv al FRF. Dacă după două reprize era egalitate, s-ar fi trecut la prelungiri şi eventual la lovituri de departajare.

La Craiova, CFR Cluj a revenit de la 0-1, după ce craiovenii au deschis scorul prin Nistor ’10. Pentru clujeni au marcat apoi Vinicius ’36, Boli ’56 şi Deac ’77 (penalti).

1-0 – Nistor a deschis scorul cu un şut din afara careului

1-1 – Vinicius a egalat cu o lovitură cu capul, după un corner

1-2 – Boli a înscris cu o lovitură cu capul din şapte metri, după o centrare a lui Deac de pe dreapta.

1-3 – Deac a transformat un penalti acordat pentru o intervenţie a lui Cosic la Vinicius.