„Uau!” Simona Halep impresionează la revenirea în circuitul WTA. Ce victorie!

Simona Halep (2 WTA) a revenit în circuitul WTA, după pauza provocată de pandemia de coronavirus, iar prima adversară de la turneul din Praga a fost slovena Polona Hercog (45 WTA), o jucătoare foarte înaltă, 1,86 m și extrem de motivată.

Costănțeanca a început foarte bine partida din turul 1 de la Praga, reușind un break rapid, dar și un gest tehnic deosebit.

Simona Halep, revenire în circuitul WTA după aproape șase luni
În game-ul secund al jocului, când Hercog avea șansa să își facă serviciul, cele două au avut parte de un punct foarte disputat, însă Halep a reușit o scurtă surprinzătoare, care a lăsat-o fără replică pe adversara sa.

„Uau!”, a fost exclamația jucătoarei de tenis Alexandra Dulgheru, comentatoare Digi Sport la această partidă.

După 6-1 Simona, a urmat setul Polonei, tot cu 6-1, iar decisivul a fost plin de suspans. 3-3, 5-5, 6-5 Simona și 6-6 după 6 mingi de meci ratate, ce final!! Tie-break în setul decisiv!

… Și apoi,k 7-6 Simona, 7-3, slavă Domnului! E cert că aceasă victorie o va descțtușa pe Simona!

Pentru româncă este primul joc într-un turneu WTA după o pauză de aproape șase luni. Ultimul său meci avea loc pe 22 februarie, la Dubai, în urma căruia Simona Halep câștiga turneul.

Simona Halep – Polona Hercog 6-1, 1-6, 7-6