Tecău şi Rojer, calificaţi în optimile probei de dublu la US Open

Tecău și Rojer

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer s-au calificat în optimile de finală ale probei masculine de dublu la US Open, după ce au trecut cu 6-7 (3-7), 6-2, 6-4 de cuplul Marcelo Arevalo (El Salvador)/Jonny O’Mara (Marea Britanie).

Tecău şi partenerul său au obţinut victoria joi, după două ore şi 10 minute de joc, în bula securizată de la arenele Flushing Meadows din New York.

Tecău şi Rojer au avut controlul în primul set, dar adversarii s-au impus în tiebreak. Cuplul româno-olandez a câştigat clar setul secund, cu 6-2, iar în decisiv a depăşit un moment de cumpănă la 3-2 pentru Arevalo şi O’Mara, salvând două mingi de 4-2, după care au egalat, 3-3, potrivit Agerpres. Tecău şi Rojer au făcut imediat break-ul şi s-au desprins la 5-3, reuşind să încheie meciul cu 6-4.

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer au totalizat 7 aşi şi 4 duble greşeli, spre deosebire de adversari, care au avut 4 aşi şi 7 duble greşeli. Cei doi şi-au asigurat un cec de 50.000 de dolari şi 90 de puncte ATP la dublu.

În optimi, Horia şi Jean-Julien vor înfrunta principalii favoriţi, columbienii Juan Sebastian Cabal/Robert Farah, victorioşi cu 6-2, 6-3 în faţa cuplului Jurgen Melzer (Austria)/Edouard Roger-Vasselin (Franţa).