Şahtior Doneţk a învins-o din nou pe Real Madrid, în Liga Campionilor

Şahtior Doneţk

Şahtior Doneţk a învins-o pe Real Madrid cu 2-0, la Kiev, într-un meci din Grupa B a Ligii Campionilor la fotbal, arbitrat de românul Ovidiu Haţegan.

Campioana Ucrainei, care s-a impus şi la Madrid, cu 3-2 (după 3-0 la pauză), a arătat că a trecut cu bine peste cele două eşecuri categorice suferite în faţa Borussiei Moechengladbach, 0-6 la Kiev şi 0-4 în Germania.

Şahtior a câştigat prin golurile marcate de Dentinho (57) şi Manor Solomon (82).

Real Madrid, care a avut o bară prin Asensio, în primele cinci minute ale partidei, se află acum pe locul al treilea şi calificarea în optimi nu mai depinde doar de rezultatul său din ultima etapă, informează Agerpres.

În Grupa A, RB Salzburg a obţinut prima sa victorie în acest sezon, 3-1 în deplasare cu Lokomotiv Moscova. Mergim Berisha (28, 41) şi Karim Adeyemi (81) au marcat pentru austrieci, iar Anton Miranciuk (79 – penalty) a înscris golul gazdelor.

Internaţionalul german de juniori Adeyemi (18 ani), care are tată nigerian şi mamă româncă, a fost introdus în min. 70 şi a marcat primul său gol în Liga Campionilor.

Celălalt meci din Grupa A le opune pe Atletico Madrid şi Bayern Munchen, deţinătoarea trofeului.