Meci de infarct pentru România şi victorie. 3-2 cu Macedonia de Nord!

românia

Un meci foarte greu din punct de vedere psihologic, în care Naţionala României a reuşit să remonteze, datorită lui Ianis Hagi, şi să înscrie în ultimele minute, concretizându-şi superioritatea tehnico-tactică evidentă din teren.

Tricolorii au condus cu 2-0, au fost egalaț dramatici, dar Ianis Hagi a înscris golul victoriei, în minutul 86. Urmează meciul cu Germania, de duminică. Germanii au trecut fără emoții de Islanda, cu scorul de 3-0.

România: Niță – Ov. Popescu, Burcă, Chiricheș (cpt.), Bancu – Stanciu (Bicfalvi 76), Marin – Man (Maxim 76), Tănase (I. Hagi 76), Coman (Mihăilă 14) – Keșeru (Pușcaș 63)

Macedonia de Nord: Dimitrievski – Bejtulai, Musliu, Ristevski – Ristovski, Nikolov (Ademi 55), Bardi, Alioski – Elmas – Pandev (cpt.) (Trajkovski 78), Nestorovski (Stojanovski 55)

min.28 gol Florin Tănase

min. 50 gol Valentin Mihăilă

min. 83 gol Ademi
min. 84 gol Trajkovski

De notat că, după cele două goluri primite în două minute, Naţionala României şi-a revenit rapid din pumni şi a înscris, apoi antrenorul Mirel Rădoi a dovedit că a înţeles ce greşeală a făcut şi a blocat adversarul, pentru a opri eventuale noi faze de atac periculoase. Profil tactic complet schimbat de România, după revenirea la 3-2.