Chelsea s-a apropiat la un singur punct de podium, în Premier League

Chelsea a învins sâmbătă seara, în deplasare, cu 1-0 pe West Ham United, în etapa a 33-a din Premier League şi s-a apropiat la un singur punct de podium. Alte partide ale etapei vor avea loc duminică şi luni.

Pe Stadionul Olimpic din Londra, singurul gol al partidei a fost reuşit de Timo Werner în minutul 43. De la gazde, Fabian Balbuena a văzut cartonaşul roşu în minutul 81.

Chelsea este pe locul 4 cu 58 puncte, iar West Ham o poziţie mai jos, cu 55 puncte.

Tot sâmbătă, Sheffield United, care venea după patru înfrângeri consecutive, a învins acasă, cu 1-0, pe Brighton, golul fiind marcat de David McGoldrick în minutul 19, transmite Agerpres. Gazdele sunt condamnate practic la retrogradare, fiind pe ultimul loc, cu doar 17 puncte, în timp ce echipa antrenată de Graham Potter se află momentan pe locul 16, cu 34 puncte.

Liverpool şi Newcastle United au remizat ieri, 1-1, iar vineri Everton a învins cu 1-0, în deplasare, pe Arsenal.

Alte partide ale etapei vor avea loc duminică şi luni.

În fruntea clasamentului, Manchester City este lider detaşat, cu 77 puncte, urmată de Manchester United, 66 puncte, şi Leicester City, 59 puncte.