Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al doilea la Roland Garros

Sorana Cîrstea a confirmat forma bună pe care o are în ultima vreme şi s-a calificat în runda a doua a turneului de la Roland Garros, luni, la Paris, după ce a învins-o pe britanica Johanna Konta, cap de serie numărul 19, cu 7-6 (5), 6-2.

Cîrstea (31 ani, 54 WTA), finalistă sâmbătă, la Strasbourg, a obţinut victoria după o oră şi 30 de minute la al doilea turneu de Mare Şlem al anului.

În primul set, Konta a reuşit să se desprindă la un moment dat la 3-1, apoi a avut 4-2, dar Sorana a revenit şi a reechilibrat disputa, după trei ghemuri la rând, potrivit Agerpres. Setul a ajuns în tiebreak, unde Cîrstea a dominat ostilităţile, câştigând cu 7-5.

Actul secund a fost controlat în totalitate de Sorana, care s-a impus cu 6-2.

Următoarea adversară a româncei va fi belgianca Alison van Uytvanck sau italianca Martina Trevisan.

Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 84.000 de euro şi 70 de puncte WTA.