Anglia a învins Germania şi e în sferturi la EURO 2020

Echipa de fotbal a Angliei s-a calificat în sferturile de finală ale EURO 2020, după ce a învins formaţia Germaniei cu scorul de 2-0 (0-0), marţi seara, pe Stadionul Wembley din Londra, în optimile de finală ale competiţiei.

Selecţionata Albionului a reuşit să se impună în acest cap de aşi al optimilor prin două goluri înscrise în ultimul sfert de oră al partidei, de Raheem Sterling (75) şi Harry Kane (86).

Meciul a fost unul strâns, ambele echipe anihilându-se reciproc în cea mai mare parte a timpului.

În cele din urmă Germania s-a recunoscut învinsă şi astfel se încheie o epocă (de 15 ani), cea a selecţionerului Joachim Loew, care a condus Die Manschaft la titlul mondial în 2014. Următorul antrenor va fi un discipol al său, Hansi Flick.

Ziua de marţi a fost una cu ghinion pentru Germania, care în urmă cu exact 13 ani pierdea în faţa Spaniei finala EURO 2008 (0-1).

În sferturi, pe 3 iulie, la Roma, Anglia va întâlni învingătoarea dintre Suedia şi Ucraina.