Simona Halep s-a calificat în sferturi la Moscova

Simona Halep

Simona Halep s-a calificat joi, în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Moscova, dotat cu premii totale de 565.530 de dolari, după ce a învins-o pe rusoaica Veronika Kudermetova cu 6-1, 7-6 (4).

Halep (30 ani, 19 WTA), cap de serie numărul 8, a obţinut victoria după o oră şi 39 de minute.

Simona Halep, care a câştigat titlul la Moscova în 2013, a dominat clar primul set, adjudecat cu 6-1, profitând de numeroasele erori ale adversarei.

Simona a început bine setul al doilea, totuşi, a condus cu 2-0 şi 3-1, dar a fost egalată (3-3), după care s-a mers cap la cap până în tiebreak, potrivit Agerpres. Halep a controlat jocul, nu a fost condusă, iar de la 4-4 a obţinut trei puncte consecutive, încheind conturile.