Senatul a numit, la 15 noiembrie 2021, în plen, noua conducere a Institutului Cultural Român, fiind votaţi Liviu Jicman ca preşedinte, Mirel Taloş şi Attila Weinberger – vicepreşedinţi şi 14 membri pentru Consiliul de conducere al instituţiei. Senatorii au fost prezenţi fizic, votul secret fiind exprimat prin buletine de vot.

Pentru funcţia de preşedinte al ICR, Liviu Jicman, propus de grupul PNL, a primit, în plenul Senatului 81 de voturi „pentru” şi 36 „împotrivă”.

Liviu Sebastian Jicman este absolvent al Facultăţii de Studii Economice în Limbi Străine – secţia germană, Academia de Ştiinţe Economice (2000-2004) şi al Facultăţii de Drept, Universitatea Bucureşti (2010-2014), potrivit CV-ului său postat pe https://www.afcn.ro/, site-ul Administraţiei Fondului Cultural Naţional.

A fost bursier al Fundaţiei „Konrad Adenauer” în cadrul programului „Sur-Place” (2004) şi participant în cadrul programului „ACYPL”, organizat de Departamentul de Stat al SUA în parteneriat cu Fundaţia Pentru Pluralism (febr. 2006, SUA). Manager de spital, în urma absolvirii cursului pentru Management spitalicesc la Şcoala Naţională de Sănătate Publică şi Management Spitalicesc (2006) şi absolvent (seria 18) al Colegiului Naţional de Apărare la Universitatea Naţională de Apărare „Carol I” (febr.-iun. 2007). Participant în cadrul programului „Promoting Tolerance”, organizat de Fundaţia Friedrich Naumann, în parteneriat cu American Jewish Committee (nov. 2007, SUA) şi evaluator CoNAS – Comisia Naţională pentru Acreditarea Spitalelor (2010).

A ocupat poziţiile de consilier economic – Intermedia Art Romania (aug. 2000-febr. 2004); director la Cabinetul Ministrului – Ministerul Sănătăţii (dec. 2004-febr. 2006); consilier al preşedintelui Autorităţii Naţionale penru Restituirea Proprietăţilor (oct. 2007-mart. 2009); manager de proiect, Departamentul PR – Teatrul „Masca” (ian. 2010-mai 2012); director la Cabinetul Ministrului – Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional (mai-dec. 2012); membru în Comisia de selecţie privind desemnarea membrilor în C.A. al RADEF „România Film” – Ministerul Culturii (2013); membru al Adunării Generale a Acţionarilor – S.C. Studioul Cinematografic Sahia-Film S.A. (iul. 2012-oct. 2013); consilier personal al ministrului – Ministerul Culturii (dec. 2012-oct. 2013).

A fost membru al Consiliului Administraţiei Fondului Cultural Naţional (ian.-dec. 2016; aug. 2012-oct. 2013), vicepreşedinte al Institutului Cultural Român (oct. 2013-dec. 2016) şi director general al Muzeului Naţional Cotroceni (dec. 2016-nov. 2021).

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here