Daniil Medvedev l-a învins pe Stefanos Tsitsipas şi ca juca finala Australian Open, cu Rafael Nadal

Daniil Medvedev

Daniil Medvedev (Rusia), locul 2 ATP, l-a învins pe Stefanos Tsitsipas (Grecia), locul 4 ATP şi cap de serie numărul 4, scor 7-6 (7/5), 4-6, 6-4, 6-1, şi s-a calificat în finală la Australian Open.

Meciul a durat două ore şi 30 de minute. Medvedev este a doua oară consecutiv în finală la Australian Open, după ce în 2021 a fost învins de Novak Djokovici.

În setul doi, rusul s-a certat cu arbitrul de scaun şi s-a plâns de comportamentul tatălui lui Tsitsipas, Apostolos.

„Omule, eşti nebun? Şi tatăl lui poate vorbi la orice punct? Omule, esti prost? Tatăl lui poate vorbi la orice punct! Ai de gând să-mi răspunzi la întrebare? Doamne, eşti atât de rău. Uită-te la mine! Vorbesc cu tine! Cum poţi fi atât de rău în semifinalele unui grand slam?»”

În finală, Medvedev va evolua contra spaniolului Rafael Nadal, favorit numărul 6.