AUR la nataţie: Vlad Stancu a câştigat titlul european la 1.500 m liber: Sunt primul român din istorie care ajunge la 15 minute și 05 secunde

Vlad Ştefan Stancu a adus, joi, a cincea medalie a delegaţiei României la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, el câştigând aurul în proba de 1.500 m liber masculin.

Aceasta este a doua medalie obţinută, joi, de reprezentanţii României, după argintul sportivei Bianca Costea în proba de 50 m liber feminin.

”Sunt primul român din istorie care ajunge la 15 min 05 secunde. Vreau să le mulţumesc tuturor care şi-au făcut timp să vină aici să mă vadă, celor de acasă. Ştiam că polonezul e obişnuit să plece foarte tare şi eu m-am decis să plec cu el şi să domin ultimii 200 m. Şi aşa am reuşit.

A fost o cursă memorabilă, nu am cuvinte, a fost ceva excepţional. La aceste curse de fond trebuie să fii foarte bine pregătit, psihic şi fizic, şi trebuie să ai o tactică foarte bună”, a declarat Vlad Ştefan Stancu la zona mixtă după finală.

Declarația vine și ca explicație la gestul făcut la finalul cursei, când și-a dus degetele arătătoare la tâmple.

Evenimentul sportiv este transmis, până duminică, integral, de TVR 1.