David Popovici face vid în jurul său: n-a avut adversar la 100 m și câștigă a 4-a medalie de aur la ”europenele” de juniori

UPDATE. La finalul ultimei probe, Federația Internațională a desemnat cel mai bun înotător al competiției de la Otopeni. David Popovici a primit această distincție, datorită celor 5 medalii cucerite (4 de aur și una de argint). România a încheiat pe locul 3 în clasamentul pe medalii, după Ungaria și Polonia. Sportivii „tricolori” au obținut 5 medalii de aur și una de argint. Maghiarii au avut 6 de aur, 5 de argint și 3 de bronz, iar polonezii 5 de aur, 4 de argint și 7 de bronz.          Vlad Stancu (16 ani) a luat medalie de argint în proba de 400 de metri liber! A încheiat cursa în 3:50.61, la egalitate perfectă cu polonezul Krzysztof Chmielewski, alături de care a împărțit locul doi. Aurul a fost adjudecat de italianul Lorenzo Galossi.

ȘTIREA INIȚIALĂ. Campionatele Europene de natație la juniori, desfășurate la Otopeni, au ajuns în ultima zi. David Popovici (17 ani) a cucerit aurul la 100 de metri liber. Vlad Stancu (16 ani) va înota pentru medalie la 400 metri liber, de la ora 18:38.David Popovici, aur și la 100 de metri liber

David Popovici (17 ani) a cucerit medalia de aur în proba de 100 metri liber. Înotătorul legitimat la CS Dinamo a încheiat cursa în 47,69 secunde. Podiumul a fost complet de englezul Jacob Whittle și cipriotul Nikolas Antoniou.

David Popovici mai are patru medalii la actuala ediție. A luat aurul la 200 de metri liber, aurul la 50 de metri liber, aurul în ștafeta masculină de 4×100 de metri liber și argintul în ștafeta mixtă de 4X100 metri liber.

România mai are o șansă la medalie de la ora 18:38, când Vlad Stancu va concura în proba de 400 de metri liber. Stelistul are aur la 1.500 de metri și argint la 800 de metri liber.UPDATE, ora 12:00 – Ștafeta de 4x100m mixt feminin a României, rezervă în finală

Ștafeta de 4x100m mixt feminin a României este rezervă la finala  programată la 18:47. În serii, fetele noastre au încheiat cursa cu timpul de 4:17.58 minute. Ștafeta României a fost alcătuită din:

• Aissia Claudia Prisecariu
  • Brigitta Vass
  • Eva Maria Paraschiv
  • Irina Ana Preda

UPDATE, ora 11:20 – Vlad Stancu, în finală la 400m liber!

Vlad Stancu, 16 ani, s-a calificat în această dimineața în finala probei de 400m liber cu al 4-lea timp, 3:54.96 minute. Finala va avea loc  de la ora 18:38.

Ștefan Andrei Vasilescu, Vlad Ștefan Mihalache și Nandor Nagy s-au oprit în serii în această probă. Timpii lor:

• Ștefan Andrei Vasilescu – 4:06.33 minute
  • Vlad Ștefan Mihalache – 4:06.86 minute
  • Nandor Nagy – 4:07.62 minute

La 400m liber feminin, Rebecca Aimee Diaconescu s-a retras în dimineața cursei.