Programul competiţional din Superliga de fotbal s-a stabilit, în urma unei trageri la sorţi. În prima etapă, campioana CFR Cluj va înfrunta Rapidul, acasă.

Sezonul 2022-2023 al Superligii va avea la start 16 echipe, va începe pe 16 iulie şi va beneficia în premieră de sistemul VAR (Video Assistent Referee).

După cele 30 de etape din sezonul regular, primele şase echipe clasate vor intra în play-off (sister tur-retur), iar ultimele zece vor disputa play-out-ul (doar meciuri tur). Sezonul 2022-2023 va fi întrerupt în intervalul 13 noiembrie – 3 decembrie, perioadă în care se desfăşoară Campionatul Mondial de fotbal din Qatar.

Prima etapă a noului sezon va avea următoarele meciuri: ACS Petrolul Ploieşti – FC Voluntari; FC Argeş – UTA Arad; Universitatea Craiova – Sepsi OSK; FCSB – Universitatea Cluj; CFR Cluj – Rapid Bucureşti; Farul Constanţa – U Craiova 1948; AFC Hermannstadt – CS Mioveni; FC Botoşani – Chindia Târgovişte.

La tragerea la sorţi de la Hotelul Marriot, conform News.ro, Bogdan Stelea a spart una dintre bile, care se încăpăţâna să nu se deschidă.

Conform tragerii la sorţi, în etapa a doua se va disputa confruntarea FC Rapid – FCSB. Derbiul FCSB – CFR Cluj se va disputa în etapa a noua.

Programul turului Superligii:

Etapa 1, 16 iulie
Petrolul – FC Voluntari;
FC Argeş – UTA Arad;
Universitatea Craiova – Sepsi;
FCSB – Universitatea Cluj;
CFR Cluj – FC Rapid;
Farul Constanţa – U Craiova 1948
Hermannstadt – CS Mioveni;
FC Botoşani – Chindia Târgovişte;

Etapa a 2-a, 23 iulie
UTA Arad – Petrolul;
Sepsi – FC Argeş;
Universitatea Cluj – Universitatea Craiova;
FC Rapid – FCSB;
U Craiova 1948 – CFR Cluj;
CS Mioveni – Farul Constanţa;
Chindia Târgovişte – Hermannstadt;
FC Voluntari – FC Botoşani;

Etapa a 3-a, 30 iulie
Petrolul – Sepsi;
FC Argeş – Universitatea Cluj;
Universitatea Craiova – FC Rapid;
FCSB – U Craiova 1948;
CFR Cluj – CS Mioveni;
Farul Constanţa – Chindia Târgovişte;
Hermannstadt – FC Botoşani;
FC Voluntari – UTA Arad;

Etapa a 4-a, 6 august
Universitatea Cluj – Petrolul;
FC Rapid – FC Argeş;
U Craiova 1948 – Universitatea Craiova;
CS Mioveni – FCSB;
Chindia Târgovişte – CFR Cluj;
FC Botoşani – Farul Constanţa;
Sepsi – UTA Arad;
Hermannstadt – FC Voluntari;

Etapa a 5-a, 13 august
Petrolul – FC Rapid;
FC Argeş – U Craiova 1948;
Universitatea Craiova – CS Mioveni;
FCSB – Chindia Târgovişte;
CFR Cluj – FC Botoşani;
UTA Arad – Universitatea Cluj;
Farul Constanţa – Hermannstadt;
FC Voluntari – Sepsi;

Etapa a 6-a, 20 august
U Craiova 1948 – Petrolul;
CS Mioveni – FC Argeş;
Chindia Târgovişte – Universitatea Craiova;
FC Botoşani – FCSB;
FC Rapid – UTA Arad;
Hermannstadt – CFR Cluj;
Universitatea Cluj – Sepsi;
Farul Constanţa – FC Voluntari;

Etapa a 7-a, 27 august
Petrolul – CS Mioveni;
FC Argeş – Chindia Târgovişte;
Universitatea Craiova – FC Botoşani;
UTA Arad – U Craiova 1948;
FCSB – Hermannstadt;
Sepsi – FC Rapid;
CFR Cluj – Farul Constanţa;
FC Voluntari – Universitatea Cluj;

Etapa a 8-a, 31 august
Chindia Târgovişte – Petrolul;
FC Botoşani – FC Argeş;
CS Mioveni – UTA Arad;
Hermannstadt – Universitatea Craiova;
U Craiova 1948 – Sepsi;
Farul Constanţa – FCSB;
FC Rapid – Universitatea Cluj;
CFR Cluj – FC Voluntari;

Etapa a 9-a, 3 septembrie
Petrolul – FC Botoşani;
UTA Arad – Chindia Târgovişte;
FC Argeş – Hermannstadt;
Sepsi – CS Mioveni;
Universitatea Craiova – Farul Constanţa;
Universitatea Cluj – U Craiova 1948;
FCSB – CFR Cluj;
FC Voluntari – FC Rapid

Etapa a 10-a, 10 septembrie
Hermannstadt – Petrolul;
FC Botoşani – UTA Arad;
Chindia Târgovişte – Sepsi;
Farul Constanţa – FC Argeş;
CS Mioveni – Universitatea Cluj;
CFR Cluj – Universitatea Craiova;
U Craiova 1948 – FC Rapid;
FCSB – FC Voluntari;

Etapa a 11-a, 17 septembrie
Petrolul – Farul Constanţa;
UTA Arad – Hermannstadt;
Sepsi – FC Botoşani;
Universitatea Cluj – Chindia Târgovişte;
FC Argeş – CFR Cluj;
FC Rapid – CS Mioveni;
Universitatea Craiova – FCSB;
FC Voluntari – U Craiova 1948;

Etapa a 12-a, 1 octombrie
CFR Cluj – Petrolul;
Farul Constanţa – UTA Arad;
Hermannstadt – Sepsi;
FC Botoşani – Universitatea Cluj;
Chindia Târgovişte – FC Rapid;
FCSB – FC Argeş;
CS Mioveni – U Craiova 1948;
Universitatea Craiova – FC Voluntari;

Etapa a 13-a, 8 octombrie
Petrolul – FCSB;
UTA Arad – CFR Cluj;
Sepsi – Farul Constanţa;
Universitatea Cluj – Hermannstadt;
FC Rapid – FC Botoşani;
U Craiova 1948 – Chindia Târgovişte;
FC Argeş – Universitatea Craiova
FC Voluntari – CS Mioveni;

Etapa a 14-a, 15 octombrie
Universitatea Craiova – Petrolul;
FCSB – UTA Arad;
CFR Cluj – Sepsi;
Farul Constanţa – Universitatea Cluj;
Hermannstadt – FC Rapid;
FC Botoşani – U Craiova 1948;
Chindia Târgovişte – CS Mioveni;
FC Argeş – FC Voluntari;

Etapa a 15-a, 22 octombrie
Petrolul – FC Argeş;
UTA Arad – Universitatea Craiova;
Sepsi – FCSB;
Universitatea Cluj – CFR Cluj;
FC Rapid – Farul Constanţa;
U Craiova 1948 – Hermannstadt;
CS Mioveni – FC Botoşani;
FC Voluntari – Chindia Târgovişte.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.