Înot – CE 2022 de juniori: Vlad Stancu, medaliat cu argint la 800 m liber

Sportivul român Vlad Stancu a cucerit, sâmbătă, medalia de argint în proba de 800 m liber, în finala disputată la Campionatele Europene de înot pentru juniori din Otopeni, cu timpul de 7min54sec02/100.

Este a treia medalie pentru Stancu (CSA Steaua), după cele de aur de la 1.500 m liber şi ştafeta de 4×100 m liber băieţi.

Medalia de aur a fost cucerită de italianul Lorenzo Galossi (7min52sec04/100), în timp ce bronzul i-a revenit polonezului Krzysztof Chmielevski (7min56sec81/100).

Sportivul Vlad Stancu

Stancu, calificat cu al şaselea timp în finală, a avut un start mai lent, locul cinci la 50 şi 100 m, după care a început asaltul pentru locurile fruntaşe. A fost al patrulea de la 200 la 400 m, dar a întors al treilea la 450 m. Stancu a început apoi să recupereze decalajul faţă de polonezul Chmielevski, pe care l-a învins şi în finala de la 1.500 m, şi l-a depăşit când a întors la 750 m, înaintea ultimei lungimi de bazin. Galossi avea însă un avans prea mare în frunte pentru a mai fi prins de Stancu în ultimii 50 de metri.

În semifinalele probei de 100 m spate, Aissia Claudia Prisecariu (1min03sec49/100) a obţinut al 13-lea rezultat, iar Rebecca Aimee Diaconescu (1min03sec71/100) a fost a 14-a, dar ambele au ratat finala de duminică.

În finala de 100 m liber la fete, medalia de aur a fost cucerită de unguroaica Nikoletta Padar (54sec69/100), care a fost urmată de compatrioata ei Dora Molnar (55sec20/100) şi de belgianca Roos Vanotterdijk (55sec34/100).

Titlul continental în proba de 800 m liber fete a fost cucerit de turcoaica Merve Turcel (8min28sec32/100), urmată de Alexa Reyna (Franţa) – 8min38sec04/100 şi de Giulia Vetrano (Italia) – 8min40sec71/100.

Delegaţia României a câştigat până acum şapte medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: 4 de aur – ştafeta masculină 4×100 m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu), David Popovici la 200 m liber şi 50 m liber, Vlad Ştefan Stancu la 1.500 m liber şi 3 de argint – ştafeta mixtă de 4×100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 m liber şi Vlad Stancu la 800 m liber.

Campionatele Europene de înot pentru juniori 2022 se desfăşoară la Complexul Olimpic de Nataţie Otopeni în perioada 5-10 iulie.