Fotbal feminin: Anglia a cucerit titlul de campioană europeană, în fața a aproape 90 de mii de spectatori

fifpro

Anglia a cucerit, în premieră, titlul de campioană europeană la fotbal feminin, învingând cu scorul de 2-1, după prelungiri, formaţia Germaniei, pe stadionul Wembley din Londra, în faţa a 87.192 de spectatori, un record pentru această competiţie (la masculin şi feminin).

Englezoaicele au deschis scorul prin Ella Tone (62), însă Germania a restabilit egalitatea prin Linda Magull (79). Gazdele au marcat golul victoriei în a doua repriză de prelungiri a finalei, prin Chloe Kelly (110).

De menţionat că Germania este deţinătoarea recordului de victorii la Europeanul feminin, având în palmares 8 titluri cucerite în tot atâtea finale disputate, ultimul dintre ele în 2013.

Precedentul record de afluenţă la Campionatul European de fotbal fusese stabilit cu ocazia ediţiei masculine din 1964, găzduită de Spania şi câştigată de selecţionata ţării gazdă în faţa URSS (2-1), în faţa a 75.115 spectatori.

În finala EURO Women’s 2022, arbitrată de Kterina Monzul din Ucraina, au evoluat echipele:
Anglia: Earps – Bronze, Bright, Williamson, Daly (Greenwood, .88) – Stanway (Scott, 88), Walsh, Kirby (Toone, 55) – Mead (Kelly, 64), White (Russo, 56), Hemp (Parris, 120).
Germania: Frohms – Gwinn, Hendrich, Hegering (Doorsun, 103), Rauch (Lattwein, 113) – Magull (Dallman, 91), Oberdorf, Dabritz (Lohmann, 73) – Huth, Schuller (Anyomi, 67), Brand (Wassmuth, 46).

Sursa: Agerpres