SCM Râmnicu Vâlcea a învins campioana Rapid, în ultima secundă, la handbal feminin

SCM Râmnicu Vâlcea a învins campioana CS Rapid Bucureşti, dramatic, cu scorul de 37-36 (18-16), miercuri seara, în Sala Sporturilor ”Traian” din Râmnicu Vâlcea, într-un meci din etapa a 7-a a Ligii Naţionale de handbal feminin.

Sârboaica Jovana Kovacevic a marcat golul victoriei în ultima secundă.

Rapid a avut o primă parte de meci foarte bună, a condus la cinci goluri, 14-9 (min. 22), dar gazdele au intrat la pauză cu 18-16, după ce au marca ultimele trei goluri ale reprizei.

În partea secundă, meciul a rămas foarte strâns, deşi echipa vâlceană a condus cu 20-17 (33), 29-26 (50), 31-28 (52), reuşind să se impună in extremis, potrivit Agerpres.

Pentru învingătoare au marcat Elghaoui 9 goluri, De Jong 7, Kovacevic 6, Glibko 5, Fujita 3, Levcenko 2, Hansson 2, Lupei 2, Asanin 1.

Golurile echipei antrenate de Carlos Viver au fost înscrise de Grozav 7, Korsos 7, Buceschi 6, Fernandez Fraga 4, Ainhoa Hernandez 3, Orlane Kanor 3, Marta Lopez 2, Ostase 1, Badea 1, Lacrabere 1, Jennifer Gutierrez 1.

În alt meci, CSM Bucureşti a dispus de CS Minaur Baia Mare cu 26-20 (11-10) în deplasare.