Cupa Mondială Qatar 2022. Japonia, ultima senzaţie, a învins Germania!

japonia

Naţionala de fotbal a Japoniei a produs a doua mare surpriză a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Germaniei, cu scorul de 2-1 (0-1), pe Khalifa International Stadium, din Ar-Rayyan, în Grupa E.

Meciul s-a desfăşurat pe un tipic de următoarea factură: Germania a atacat furibund, în prima repriză, şi a înscris, însă din 11 metri, apoi a avut o sumedenie de ocazii de gol, din care nu a concretizat.

Japonia a contraatacat. În repriza a doua aceste contraatacuri s-au concretizat de două ori, după minutul 70,  în timp ce Germania ataca relaxat, fantezi.

Al doilea gol a pus ştreangul de gât nemţilor şi i-a aruncat în apă, fără aer, fără idei, fără soluţii, în timp ce samuraii schimbaseră sistemul de joc, de la 4-2-3-1, la 4-5-1.

Mingea-ngropată-n gazon, surpriză de proporţii.