Finala CM 2022 Qatar: Argentina e campioană mondială

Argentina a devenit campioană mondială, după ce a bătut Franţa la penalty-uri.

Finala Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, care opune echipele Argentinei şi Franţei, se joacă azi, de la ora 17:00, pe Lusail Stadium din Al Daayen. Astfel, Argentina lui Lionel Messi și Franța lui Kylian Mbappe se luptă în marea finală a Cupei Mondiale din Qatar.

Mbappe trage la fel ca prima oară și înscrie din penalty! Martinez a sărit în direcția greșită de această dată. Franţa egalează în minutul 118.

Franţa egalează în minutul 82. Mbappe combină cu Thuram, iar atacantul lui PSG egalează cu un șut fără preluare. Atmosfera devine incendiară pe stadionul din Qatar.

În minutul 80, Franţa înscrie din lovitură de la 11 metri. Mbappe îl învinge pe Martinez cu un șut lângă bară. Portarul argentinian a plonjat bine, dar nu a putut opri mingea.

În minutul 78, Franţa obţine un penalty.

În minutul 23, Messi execută în stânga portarului şi deschide scorul: Argentina – Franţa 1-0.

În minutul 36, contraatac Argentina: Mac Allister centrează în faţa porţii, de unde Angel Di Maria reia în plasă, Argentina – Franţa 2-0.

Lionel Messi este primul jucător din istorie care înscrie în toate fazele unei Cupe Mondiale: grupe, optimi, sferturi, semifinale și finală.

Messi devine jucătorul cu cele mai multe prezenţe la Cupa Mondială (26). Argentinianul îl depăsește pe germanul Lothar Matthaus.

În așteptarea spectacolului de pe teren, suporterii fac atmosferă în tribune.

Echipele de start:

Argentina: E. Martinez – Molina, Romero, Otamendi, Acuna – Di Maria, De Paul, Enzo Fernandez, Mac Allister – Messi, J. Alvarez. Selecționer: Lionel Scaloni

Rezerve: Armani, Rulli – Acuna, Almada, Correa, Dybala, Foyth, La. Martinez, Li. Martinez, Montiel, Palacios, Papu Gomez, Paredes, Pezzella, Rodriguez.

Franța: Lloris – Kounde, Varane, Upamecano, T. Hernandez – Griezmann, Tchouameni, Rabiot – Dembele, Giroud, Mbappe. Selecționer: Didier Deschamps.

Rezerve: Areola, Mandanda – Camavinga, Coman, Disasi, Fofana, Guendouzi, Kolo Muani, Konate, Pavard, Saliba, Thuram, Veretout.