Aur olimpic pentru David Popovici la JO Paris 2024, la 200 de metri liber

David Popovici câștigă medalia de aur la Olimpiada de la Paris la 200 de metri liber, cu timpul de 1.44:72 cu 2 sutimi de secundă înaintea locului doi, după o cursă cu un final dramatic. Victoria a fost obținută, practic, pe ultimii 5 metri ai cursei.

El a fost urmat de britanicul Matthew Richardson (1.44.74) şi de americanul Luke Hobson (1.44.79).

Popovici a fost al doilea după prima lungime de bazin, a fost al treilea după 100 de metri, apoi a urcat pe doi la 150 de metri, reuşind să îl devanseze pe britanicul Matthew Richards pe ultimii metri ai cursei.

Popovici (19 ani), dublu campion mondial şi cvadruplu campion european, a obţinut primul titlu olimpic din istoria înotului masculin românesc cu timpul de 1 min 44 sec 72/100, fiind mai rapid cu două sutimi decât Richards (1 min 44 sec 74/100).

Podiumul a fost completat de americanul Luke Hobson, în 1 min 44 sec 79/100.

Cursa spre AUR

David Popovici s-a calificat, duminică după-amiaza, în semifinale la 200 metri liber, cu timpul de un minut, 45 de secunde şi 65 de sutimi, cel mai bun din serii. Popovici a fost urmat, în serie sa, de belgianul Lucas Henveaux şi de sud-coreeanul Sunwoo Hwang.

Ulterior, tot duminică, au avut loc semifinalele, la ora 21.46, iar David calificat lejer s-a în finala probei de 200 m liber din cadrul competiţiei de înot de la Jocurile Olimpice.

Popovici a înregistrat cel mai bun timp al semifinalelor 1:44.53. El a declarat, după calificare, că acesta era obiectivul său şi că atmosfera din arenă îl copleşeşte, dar îl şi motivează.

Ca urmare a rezultatelor din semifinale, Popovici a luat startul în finală de pe culoarul 4. Finală care a avut loc luni, de la ora 21.40.

Până la JO Paris 2024, David Popovici, dublu campion mondial şi cvadruplu campion european, avea în palmares un loc 4 la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

El va împlini 20 de ani la 15 septembrie.

Aur la inot după 20 de ani

Popovici, care a adus prima medalie României la JO 2024, va mai evolua la Paris şi în proba de 100 m liber, ale cărei serii sunt programate marţi (12:15), când vor avea loc şi semifinalele (21:30).

Ultima medalie olimpică a înotului românesc datează din 2004, când Camelia Potec lua aurul la 200 m liber la Atena, iar Răzvan Florea bronzul la 200 m spate.

The post Aur olimpic pentru David Popovici la JO Paris 2024, la 200 de metri liber. Cursa a putut fi urmărită în direct pe TVR 1, TVR INFO și TVR Sport appeared first on tvrinfo.ro.