”Galacticii” de la Real Madrid îngenunchează Munchen-ul

Cea mai titrată echipă a lumii și a Europei, Real Madrid, deţinătoarea trofeului Champions League, a învins în deplasare puternica grupare din țara campioană mondială, Bayern Munchen, cu scorul de 2-1 (1-1), miercuri seara, în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor la fotbal. Meciul, găzduit de Allianz Arena din capitala Bavariei, a avut o desfășurare plină de suspans și spectatol fotbalistic.

Fundașul brazilian Marcelo, în minutul 44, și Marco Asensio, în minutul min.57, au marcat golurile madrilenilor, reușind să întoarcă partida (”remontada”) după ce bayern începuse în forță și conducea cu 1-0. Pentru campioana din Bundesliga a punctat Joshua Kimmich, în minutul 28.

Meciul din retur e programată marți, pe stadionul Santiago Bernabeu. Fără Vidal, accidentat, și cu Robben înlocuit după câteva minute, tot din cauza unei accidentări, Bayern a dominat totuși partida și a avut numeroase ocazii de gol.
În cealaltă semifinală a fost Liverpool – AS Roma 5-2. (foto Pinterest)