Csikszereda, prima revelație a Cupei la fotbal

Prima revelație a Cupei României se numește Csikszereda și vine din Harghita, de la Miercurea Ciuc, echipă din Liga 3, care produce prima surpriză a 16-imilor, după ce a eliminat-o pe Energeticianul, formaţie din Liga 2. Meciul de la Miercurea Ciuc le-a revenit harghitenilor cu 2-1, după ce au deschis scorul în minutul 31, au fost egalaţi în min. 71 şi au preluat din nou conducerea, imediat, în min. 73.

Prim divizionara FC Voluntari câştigă cu 2-1 meciul de pe teren propriu cu FC Botoşani şi e prima echipă calificată în optimile Cupei României. Ilfovenii au marcat ambele goluri în prima repriză, iar în cea de-a doua n-au mai forţat, mulţumindu-se să menţină avantajul minim. Moldovenii au rămas în dublă inferioritate numerică la puţin timp după ce reuşiseră să reducă din diferenţă, iar apoi n-au mai contat absolut deloc. (foto Székelyhon)