WIMBLEDON Irina Begu şi Monica Niculescu s-au calificat în optimile probei de dublu

Irina Begu şi Monica Niculescu s-au calificat în optimile de finală ale probei de dublu de la Wimbledon.

Româncele au învins perechea formată din chinezoaica Xin-Yun Han şi georgiana Oksana Kalashnikova, scor 6-3, 3-6, 6-2.

Monica şi Irina, cap de serie 15 la Wimbledon, şi-au adjudecat primul set al partidei de pe terenul 8, după aproximativ 36 de minute. Setul secund a fost început mult mai bine de Han şi Kalashnikova, care s-au desprins imediat la 2-0 şi au punctat decisiv spre finalul setului, când au câştigat din nou pe serviciul româncelor.

Setul decisiv le-a aparţinut în totalite lui Begu şi Niculescu, potrivit Mediafax. Româncele s-au impus la zero, iar partida s-a încheiat după o oră şi 28 de minute.

În optimi, Irina Begu şi Monica Niculescu le vor întâlni pe câştigătoarele din duelul Su-Wei Hsieh/ Barbora Strycova – Ekaterina Alexandrova/ Viktorija Golubic.