De ce s-a întrerupt marele derby FCSB-Dinamo 1-1. “Îmi cer mii de scuze pentru acel gest”

Florinel Coman, 21 de ani, a marcat din nou împotriva lui Dinamo, echipa sa de suflet din copilărie, în derby-ul FCSB-Dinamo 1-1, la pauză 1-1. A fost al treilea gol marcat de cel supranumit “Mbappe” în faţa lui Dinamo, el purtând tricoul celor de la FCSB, după “dubla” reușită în iulie 2018. La finalul meciului, Coman, omul format de Hagi la Viitorul Constanța, a vorbit şi despre momentul în care Istvan Kovacs a întrerupt partida după ce el fusese atacat de galeria dinamovistă.

Florinel Coman şi conflictul său cu galeria “câinilor”, motivul pentru care Kovacs a întrerupt FCSB-Dinamo. “Doar nu era să mă aplaude!”

“Am avut foarte multe ocazii, mai ales în prima repriză, meritam mai mult! Golul a fost unul norocos, din fericire am reuşit să bag mingea în poartă. Am intrat foarte motivat, ne-au împins de la spate suporterii. Normal că galeria adversă m-a înjurat, doar nu era să mă aplaude. E bine că a întrerupt meciul arbitrul, nu puteam să bat cornerul ăla. Îmi cer mii scuze pentru acel gest (n.r. că i-a aplaudat ironic pe fanii lui Dinamo). E al treilea gol al meu cu Dinamo, normal că ţin minte. Se joacă foarte deschis în derby-uri, de aceea au fost şi multe remize în ultima vreme”, a fost declaraţia lui Coman.

Numărul 7 al roş-albaştrilor a vorbit şi despre creşterea sa în joc din ultima perioadă, fiind considerat cel mai în formă fotbalist al echipei antrenate de Vintilă. Coman explică despre maturizarea sa şi a confirmat faptul că a ratat şi un transfer la Sporting Lisabona, lucru dezvăluit de FANATIK.

“Lucrurile încep să meargă bine pentru mine. Înainte cădeam la fiecare atingere, acum m-am maturizat şi fizic şi mental, nu mai sunt puştiul care eram. Rezist mult mai bine în dueluri. Am ratat şi un transfer (n.r. fusese întrebat de oferta de la Sporting Lisabona) dar asta e, merg mai departe”, a mai spus Coman.

Dinamo a deschis scorul în derby-ul cu FCSB după doar 9 minute, când Denis Ciobotariu, fundașul dreapta al roș-albilor, a înscris cu capul după un corner executat perfect de Dan Nistor.

Au marcat: Fl. Coman (min 28 pentru FCSB) / D. Ciobotariu (min 9 pentru Dinamo).

În vârstă de 21 de ani, fiul lui Liviu Ciobotariu se află astăzi la debutul său într-un Derby de România. Acesta a ajuns la 25 de meciuri în Liga 1, unde a mai înscris în acest sezon, în victoria cu Hermannstadt, 3-0.

Reușita lui Ciobotariu a fost prefațată de o eroare de marcaj a lui Răzvan Oaidă, mijlocaș intrat recent pe lista preferaților lui Gigi Becali. Acesta l-a scăpat din marcaj pe Ciobotariu, care s-a înălțat nestingherit și l-a învins cu capul pe fostul dinamovist Bălgrădean.

Reușita lui Ciobotariu a fost prefațată de o eroare de marcaj a lui Răzvan Oaidă, mijlocaș intrat recent pe lista preferaților lui Gigi Becali. Acesta l-a scăpat din marcaj pe Ciobotariu, care s-a înălțat nestingherit și l-a învins cu capul pe Bălgrădean.