Finală nebună în Europa League: Sevilla – Inter 3-2, la Koln, cu primele 4 goluri în 35 de minute!

FC Sevilla a câștigat un nou trofeu de Europa League, după ce a învins-o pe şi Internazionale Milano în finală. La pauză a fost egal, 2-2, dar un autogol a decis soarta meciului.

Pentru Inter au marcat Lukaku ‘5 (penalti) şi Godin ’36. Golurile echipei andaluze au fost înscrise de De Jong, în minutele 12 şi 33. Golul care a stabilit câștigătoarea a fost marcat de Lukaku, însă în propria poartă, în minutul 74, după o foarfecă a lui Diego Carlos.

Este al șaselea trofeu câștigat de spanioli în a doua competiție ca valoare, în Europa, începând din 2006. Două dintre ele au fost câștigate pe vremea când întrecerea se numea Cupa UEFA.

Meci de nivel mare, de Liga Campionilor.