Simona Halep o învinge pe Gabi Ruse şi e în sferturi la Dubai

Simona Halep s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 768.680 de dolari, după ce a învins-o pe conaţionala sa Elena-Gabriela Ruse cu 6-3, 6-2.

Meciul a durat o oră și nouă minute. Cele două jucătoare au fost la egalitate în privința loviturilor câștigătoare (6-6), dar Gabriela Ruse a comis mai multe erori neforțate (37 vs 25), potrivit Digisport.

Simona Halep a reușit a treia victorie categorică din tot atâtea confruntări cu Gabriela Ruse, după meciurile de la Cluj Napoca (6-1, 6-2) și Melbourne Summer Set 1 (6-2, 6-1).

Simona Halep (30 de ani) are 17 victorii consecutive contra jucătoarelor din România.

În sferturile de finală ale turneului de la Dubai, Simona Halep o va înfrunta pe tunisianca Ons Jabeur (10 WTA).