Irina Begu s-a calificat în turul al III-lea, la WTA Roland Garros

irina begu

Irina Begu (31 de ani, 63 WTA) s-a calificat în turul al treilea, la WTA Roland Garros.

Românca a învins-o în trei seturi, 6-7, 6-3, 6-4, pe rusoaica Ekaterina Alexandrova (27 de ani, 31 WTA).

Begu a fost aproape să fie descalificată de la Roland Garros, din cauza unui incident pe care l-a provocat.

La scorul de 7-6 (3), 3-6, 2-0, 15-0 pentru Alexandrova, pe serviciul acesteia, Irina Begu s-a îndreptat spre marginea terenului, să-şi schimbe racheta.

Însă ea a aruncat de la câţiva metri racheta, care a lovit scaunul de odihnă şi a ricoşat în tribună, lovind un copil, aflat pe primul rând.

Gestul nu a fost unul violent, mai degrabă unul de lehamite, iar Irina şi-a cerut imediat scuze. Cu toate acestea, arbitrul de scaun a chemat supervizorul turneului.

Acesta a decis ca meciul să continue, după care Alexandrova a discutat şi ea cu spervizorul, părând că e nemulţumită de faptul că românca nu a fost descalificată.

Irina a primit un avertisment şi partida s-a reluat după o pauză de câteva minute.