Sepsi OSK s-a calificat în turul 3 preliminar al Conference League, după penalty-uri

sepsi osk

Echipa de fotbal Sepsi OSK Sfântu Gheorghe s-a calificat în turul 3 preliminar al Europa Conference League după ce a învins cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare formaţia slovenă Olimpija Ljubljana, joi seara, pe Stadionul Stozice din Ljubljana, în manşa secundă a turului 2 al competiţiei.

Partida de la Ljubljana s-a încheiat cu scorul de 2-0 (0-0) după cele 90 de minute regulamentare, acelaşi scor menţinându-se şi la finalul celor două reprize de prelungiri.

La loviturile de departajare, Sepsi OSK a fost în avantaj încă de la început după ce primul executant, Mustafa Nukic, a tras pe lângă poartă, potrivit Agerpres. De la Olimpija Ljubljana a mai ratat Ivan Prtajin, care de asemenea a tras peste poarta lui Roland Niczuly. Pentru gazde au marcat Djordje Crnomarkovic şi Almedin Ziljkic. Sepsi OSK a înscris prin Bogdan Mitrea, Alexandru Tudorie, Vitalie Damaşcan şi Ion Gheorghe, reuşind să se califice astfel în turul următor.

Sepsi va juca în faza următoare împotriva formaţiei suedeze Djurgaardens IF din Suedia.