Cupa Mondială Qatar 2022. Rezultat fantastic obţinut de Arabia Saudită cu Argentina

arabia saudită

Naţionala Arabiei Saudite a învins Argentina cu 2-1, după un meci aflat sub dominaţia totală a sud-americanilor, în care saudiţii au înscris două goluri în cinci minute.

Este primul meci din Grupa C a Cupei Mondiale. Argentinienii au condus cu 1-0, prin golul marcat în minutul 10, de Lionel Messi, din penalti.

Arabia Saudită s-a impus datorită golurilor înscrise într-un interval scurt de timp, de Al-Shehri ’49 şi Al Dawsari ’53.

În minutul 28, un gol al argentinianului Martinez a fost anulat pentru ofsaid, după consultarea VAR.

În finalul meciului, au fost momente de panică, după ce Yasser Alshahrani a fost lovit accidental, cu genunchiul în cap, de colegul său, portarul Alowais.

Jucătorul a primit îngrijiri pe teren câteva minute, după care a fost înlocuit, în momentul scoaterii pe targă făcând semne că este în regulă, conform News.ro.

Argentina: Martinez – Tagliafico (Acuna ’71), Otamendi, Romero (Martinez ’59), Molina – Paredes (Fernandez ’59), De Paul – P. Gomez (Alvarez ’59), Messi, Di Maria, L. Martinez.

Arabia Saudită: Alowais – Alshahrani (Al-Breik ‘90+9), Albulayhi, Altambakti, Abdulhamid – Alfaraj (Al Abed ’45, Al Amri ’89), Almaki, Kanno – Aldawsari, Alshehri (Alganham ’78), Albrikan (Asiri ’89).

În aceeaşi grupă se dispută, de la ora 18.00, meciul Mexic – Polonia.