Tragerea la sorți a grupelor din Cupa României, care se desfășoară într-un format nou, a avut loc. Prima rundă va avea loc începând cu 19 octombrie.
Cele 24 de echipe care s-au calificat în această fază a competiției au fost distribuite în patru grupe, a câte șase echipe, însă nu vor juca fiecare cu fiecare. Toate formațiile vor disputa câte trei partide – altfel spus, câte una cu o echipă din fiecare grupă valorică, potrivit GSP.ro.
Prima etapă are loc în perioada 18-20 octombrie, în timp ce a doua este programată pentru intervalul 8-10 noiembrie, iar a treia – și ultima – pentru 6-8 decembrie, notează Digisport.ro.
Primele două clasate din fiecare grupă vor merge în faza sferturilor de finală.
Componența grupelor arată, conform B1.ro, astfel astfel:
Grupa A: Sepsi, FC Voluntari, U Craiova 1948, Petrolul Ploiești, Dinamo, Unirea Slobozia
Grupa B: FCSB, FC Botoșani, Mioveni, UTA Arad, Oțelul Galați, Gloria Buzău
Grupa C: CFR Cluj, Farul Constanța, Rapid, U Cluj, Dumbrăvița, Alexandria
Grupa D: Universitatea Craiova, FC Argeș, Chindia, Hermannstadt, Ocna Mureș, Minaur Baia Mare
Grupa A, etapa I:
Unirea Slobozia – FC Voluntari
Petrolul – Sepsi
Dinamo – U Craiova 1948
Grupa A, etapa a II-a:
U Craiova 1948 – FC Voluntari
Dinamo – Sepsi
Unirea Slobozia – Petrolul
Grupa A, etapa a III-a:
FC Voluntari – Sepsi
Petrolul – U Craiova 1948
Slobozia – Dinamo
Grupa B, etapa I:
Gloria Buzău – FC Botoșani
UTA Arad – FCSB
Oțelul Galați – CS Mioveni
Grupa B, etapa a II-a:
CS Mioveni – FC Botoșani
Oțelul Galați – FCSB
Gloria Buzău – UTA Arad
Grupa B, etapa a III-a:
FC Botoșani – FCSB
CS Mioveni – UTA Arad
Oțelul Galați – Gloria Buzău
Grupa C, etapa I:
CSM Alexandria – Farul Constanța
U Cluj – CFR Cluj
CSC Dumbrăvița – Rapid
Grupa C, etapa a II-a:
Rapid – Farul Constanța
CSC Dumbrăvița – CFR Cluj
CSM Alexandria – U Cluj
Grupa C, etapa a III-a:
Farul Constanța – CFR Cluj
U Cluj – Rapid
CSC Dumbrăvița – CSM Alexandria
Grupa D, etapa I:
Minaur Baia Mare – FC Argeș
Hermannstadt – Universitatea Craiova
Ocna Mureș – Chindia Târgoviște
Grupa D, etapa a II-a:
Chindia Tărgoviște – FC Argeș
Ocna Mureș – Universitatea Craiova
Minaur Baia Mare – Hermannstadt
Grupa D, etapa a III-a:
FC Argeș – Universitatea Craiova
Hermannstadt – Chindia Târgoviște
CS Ocna Mureș – Minaur Baia Mare