CSM București pierde din nou și dă afară antrenoarea … Olandei

Campioana României la handbal feminin și fosta deținătoare a trofeului Ligii Campionilor, CSM București, a pierdut meciul decisiv pentru ocuparea locului doi în grupa Ligii Campionilor, în Rusia, cu Rostov Don, scor 24-25. „Tigroaicele”, revelația ultimilor ani, termină astfel grupa pe locul trei. CSM București și Rostov Don erau la egalitate de puncte înaintea acestui meci. Bucureștencele au început mai bine meciul, iar la pauză aveau 12-9. După pauză, însă, rusoaicele au jucat mult mai bine și au marcat de 16 ori și au câștigat meciul.                                                                                                                      Cel mai probabil, CSM București va juca în sferturile Ligii cu echipa din Metz, dacă franțuzoaicele vor câștiga duminică partida pe care o au cu nemțoaicele de la Thuringer. Înfrângerea din Rusia nu a răma însăs fără urmări. Este foarte interesant de văzut de ce și cum. Bogdan Vasiliu, președintele secției de handbal de la CSM București, a fost foarte nervos după înfrângerea echipei Primăriei generale a Capitalei. A criticat deschis deciziile antrenoarei Helle Thomsen, care și-ar putea pierde postul în curând.                                  „Din păcate, partea a doua a început foarte prost. Nu am acţionat cum trebuie deciziilor luate de Rostov. Continuă pasa proastă a unor decizii venite de pe bancă. Nu e o tragedie, nu s-a schimbat nimic, dar este păcat că nu am reacţionat cum trebuie la schimbările rusoaicelor. Trebuie să luăm măsurile care se impun. A fost clar o schimbare faţă de tot ce am jucat până acum, dar primele minute din repriza a doua nu au fost ce trebuia. Sper ca la Bucureşti să obţinem victoria la diferența necesară cu Metz pentru liniştea din retur”, a declarat Bogdan Vasiliu, preşedintele secţiei de handbal de la CSM Bucureşti, conform TV Telekom Sport.                                                                                                        Ceea ce înseamnă că antrenoarea daneză e ca și plecată.Iar asta în pofida faptului că Thomsen (47 de ani) nu e nici pe departe fitecine. Pe lângă faptul că vine din Danemarca, țară multiplă campioană olimpică, mondială și europeană la handbal feminin. Ea antrenează acum și naționala Olandei, cu care a fost vicecampioană europeană în 2016 și s-a clasat pe locul 3 în lume în 2017. Mult mai bine, oricum, decât naționala feminină a României. (foto youtube.com)