Meci nebun: Simona Halep ne dă iar noaptea peste cap și merge în semifinale

Meci extrem de dur și de intens, fără momente de scădere sau renunțare. Croata Petra Martic (51 WTA) avea până miercuri seara un neobișnuit 1-1, scor general la partide cu Simona Halep (locul 1 WTA). Ambele au luptat cu toate armele posibile pentru calificarea în semifinalele de la Indian Wells. Simona a câștigat primul set cu 6-4, dar s-a văzut condusă într-al doilea cu 3-0 și 4-1 și 5-2 de o Martic surprinzător de motivată și insistentă în partidă. Croata nu s-a văzut nicio clipă ca victimă sigură, dimpotrivă, a forțat-o pe Simona să dea tot ce se putea da în acele momente și să egaleze în set, 5-5 și apoi 6-6, pentru un tie-break plin de suspans. Din păcate, suspans-ul tie-break-ului a dat câștig de cauză croatei cu 7-5, după ce și acolo Simona revenise la 5. Iar meciul a intrat, astfel, în decisiv. Care decisiv începe cu același echilibru și suspans: 1-1 și se marge ”cap la cap” în fiecare game, iar Martic face primul break și conduce cu 2-1 în acest ultim set, făcând ca Simona să îl cheme a doua oară pe Darren Cahill, iar emoțiile noaste să urce spre apogeu în miez de noapte. La 3-1 pentru Martic, Simona evită un 1-4 care ar fi încheiat, probabil, conturile, și rămâne în set și meci venind la 2-3 cu break, iar apoi la 3-3 și 4-3, în pofida stării generale de nervozitate și a tensiunii extraordinare. Meciul este nebun, Simona face 5-3, nici nu mai știe dacă respectă toate indicațiile lui Cahill, dar semifinalele sunt tot mai aproape, vine și 6-3, izbăvitor, iar confruntarea cu Martic a fost de departe cea mai dificilă din California.                                                                                                     Simona Halep – Petra Martic 6-4, 6-7 (5), 6-3                                                          „A fost greu să joc azi din cauza vântului, dar și a adversarei care joacă foarte bine. Nici nu știu cum am câștigat. Am fost frustrată din cauza jocului, mai ales din cauza vântului. Am refuzat să pierd, am luptat de fiecare dată.”, a spus Simona imediat după meci. Învingătoarea va juca, foarte probabil, cu cehoaica Karolina Pliskova (nr 5 WTA și favorită nr  a turneului), care va lupta pentru un loc în semifinale în cursul dimineții de joi, cu japoneza Naomi Osaka. (foto Digi Sport)