Simona Halep a abandonat la Rogers Cup. Ce motive a invocat românca

Simona Halep Rogers Cup

Simona Halep a abandonat în timpul meciului cu Marie Bouzkova din sferturile de finală de la Rogers Cup, după ce a pierdut primul set.

Sportiva noastră a invocat o serie de probleme la tendonul lui Ahile şi a luat decizia de a se retrage după ce a pierdut primul set cu 6-4.

Simona a avut un start foarte slab de meci, a fost condusă cu 4-0, dar apoi a reuşit să revină şi a egalat, potrivit ziare.com. Bouzkova a câştigat următoarele două game-uri şi implicit setul.

După ce a pierdut primul set, Simona a hotărât să se retragă şi a mers direct la vestiare.

Problemele Simonei la tendonul lui Ahile au apărut încă de la primul meci, cu Jennifer Brady, dar înaintea confruntării cu Bouzkova spunea că nu mai resimte dureri.

Simona Halep este înscrisă săptămâna viitoare la turneul de la Cincinnati, unde ar trebui să debuteze în turul doi contra învingătoarei dintre Carla Suarez Navarro şi Ekaterina Alexandrova.

După retragerea din meciul cu Bouzkova, Simona pierde 710 puncte WTA, dar va rămâne pe locul 4 în clasamentul mondial.