România-Chile 3-2, meci amical, victorie fără glorie în superioritate numerică

După înfrângerea fără drept de apel din Polonia (1-3), care ne-a scos din calculele calificării la turneul final al Campionatului Mondial din Rusia, selecționata de fotbal a României a câștigat meciul amical cu Chile, campioana Americii de Sud, cu 3-2 (1-2), disputa, fără nicio importanță oficială, fiind găzduită de Cluj Arena.

De altfel, oaspeții au condus cu 2-0, prin golurile lui Eduardo Vargas (min. 8) și Leonardo Valencia (18). Elevii lui Cristoph Daum au întors rezultatul în repriza secundă, grație golurilor marcate în ordine de Bogdan Stancu (31), Nicolae Stanciu (60) și Alexandru Băluță (83), dar – atenîie – numai după ce sud-americanii au evoluat două treimi din partidă în 10 oameni, adică în inferioritate numerică. Cel eliminat a fost chiar căpitamul chilienilor, fundașul Gary Medel, în minutul 33.Prin urmare, după aproape 30 de minute de joc în superioritate numerică, tricolorii au reușit să egaleze, 2-2, prin Stanciu, pentru a înscrie golul unei victorii fără glorie cu 7 minute înaintea fluierului final.S-a consemnat astfel doar a doua victorie a selecționerului german Christoph Daum, după 8 în opt meciuri disputate (2 victorii-3 egaluri-3 înfrângeri), fără urmări însă în vreo competiție oficială.

Oaspeții au rămas în zece în min. 33, când l-a lovit fără minge pe Andone, după o șicană a acestuia. Spiritele se încinseseră mai devreme (28), după o intrare brutală a lui Aranguiz la Andone, în urma căreia mai mulți jucători ai celor două echipe s-au îmbrâncit.

Prima repriză s-a încheiat cu o nouă oportunitate pentru echipa noastră, însă Stancu a reluat cu capul pe lângă țintă (44), la centrarea lui Benzar.

Deși au mai avut acțiuni ofensive, oaspeții nu au mai contat în atac, tricolorii zburdând pe teren. Herrera a respins șutul lui Grozav (62), după care tot jucătorul lui Terek Groznîi a tras puțin pe lângă poartă, la centrarea lui Toșca (74).

Fotbaliștii români au avut, evident, o repriză secundă mult mai bună, cu numeroase ocazii de gol, nerelevante însă în condițiile în caredispozitivul adversarilor a fost total afectat și modificat după eliminarea lui Medel.  Să mai consemnăm, pentru statistică, debutul a doi tineri promițători: Cristian Ganea (de la campioana Viitorul) și Alexandru Băluță (CSU Craiova).

Urmează, pentru Daum și elevii săi, o pauză de două luni și jumătate (a se citi vacanță de vară), după care este programat, la 1 septembrie, la București, meciul oficial cu Armenia, în preliminariile Cupei Mondiale 2018.

Înaintea startului partidei de pe Cluj Arena, a avut loc o scurtă ceremonie pentru retragerea din echipa națională a lui Lucian Sânmărtean (37 de ani, 21 de selecții).

Vă prezentăm echipele:

România: 1. Costel Pantilimon — 2. Romario Benzar (11. Andrei Ivan, min. 46), 6. Vlad Chiricheș (căpitan), 3. Alin Toșca, 21. Cristian Ganea (15. Bogdan Țîru, 70) — 8. Mihai Pintilii, 18. Răzvan Marin (5. Dorin Rotariu, 46) — 20. Sergiu Hanca, 23. Nicolae Stanciu (17. Eric Bicfalvi, 86), 19. Bogdan Stancu (13. Alex Băluță, 66) — 9. Florin Andone (10. Gheorghe Grozav, 46). Selecționer: Christoph Daum.

Chile: 23. Johnny Herrera — 13. Paulo Diaz, 17. Gary Medel (căpitan), 3. Enzo Roco, 2. Eugenio Mena (16. Martin Rodriguez, 89) — 20. Charles Aranguiz (8. Arturo Vidal, 54), 21. Marcelo Diaz (5. Francisco Silva, 55), 14. Felipe Gutierrez (6. Jose Pedro Fuenzalida, 83) — 19. Leonardo Valencia (4. Mauricio Isla, 46), 11. Eduardo Vargas (22. Edson Puch, 65), 7. Alexis Sanchez. Selecționer: Juan Antonio Pizzi.

Arbitri au fost: Bas Nijhuis, la centru; arbitri asistenți: Rob Van de Ven, Charl Schaap (toți din Olanda); arbitru de rezervă: Istvan Kovacs (România).