Victorie în ”optimi” la Eastbourne, în meciul cu bulgăroaica Pironkova

Simona Halep (nr.2 mondial WTA) a câștigat partida din optimile de finală ale turneului de la Eastbourne împotriva bulgăroaicei Tsvetana Pironkova (29 de ani, locul 149 WTA).

Simona Halep – Tsvetlana Pironkova 6-7 (6), 7-6 (4), 7-5

Meciul fusese oprit miercuri din cauza, în setul doi, când Pironkova conducea cu 7-6, 2-1. Simona condusese și ea cu 2-0 și 5-3, dar în primul set, după care a pierdut la tie-break.

Joi, la reluare, Pironkova a făcut 3-1, dar Halep a răsturnat situația ajungând la 5-3 în setul secund. De acolo s-a mers însă din nou la 6-6 și din nou la tie-break.

Învingătoarea va juca tot joi, în sferturi de finală, cu a 6-a favorită a turneului, daneza Caroline Wozniacki (acum locul 7 WTA), cea care a învins-o clar pe rusoaica E. Vesnina cu 6-1, 6-2.