Simona Halep, în revenire evidentă, urcă în optimi la Beijing

Un nou succes, de data aceasta mult mai clar decât în turul secund, pentru jucătoarea nr.2 a Lumii.

Deși întootdeauna până în prezent a avut meciuri foarte disputate cu Simona, de data aceasta Magdalena Rybarikova a abandonat în setul doi, când era condusă categoric  cu 6-1 , 2-1, iar Simona Halep, care o aștepta pe teren după o pauză medicală, s-a calificat în optimile de la Beijing, acolo unde o va întâlni pe celebra rusoaică Maria Sharapova, 30 de ani, multiplă câștigătoare de Wimbledon și Roland Garros.

Așadar, a fost:

Simona Halep – Magdalena Rybarikova 6-1, 2-1 abandon.

Magdalena Rybarikova (Slovacia, 28 de ani, locul 28 WTA) este o jucătoare foarte puiternică, scorul până acum la partidele directe cu Halep fiind 2-2.

Turneul WTA Premier Mandatory (categorie foarte înaltă, imediat după cele de Grand Slam), de la Beijing, dotat cu premii totale de 6.381.679 dolari.