Cadou extraordinar pentru Simona Halep la Miami

Înaintea meciului de sâmbătă cu Radwanska, Simona Halep a primit o veste excelentă. Cea mai periculoasă adversară a ei, Caroline Wozniacki (locul 2 WTA), cea care o detronase (nedrept) la Australian Open, a fost eliminată la Miami, iar Simona rămâne lider mondial cel puțin până la turneul de la Roland Garros, unde va fi și favorită nr.1.                                  Daneza de origine poloneză, Wozniacki, a fost eliminată la finalul unui meci incredibil de Monica Puig, campioană olimpică și ocupanta locului 82 WTA. Scorul final a fost 0-6, 6-4, 6-4 în favoarea surprinzătoarei jucătoare din Puerto Rico, după o oră şi 58 de minute. Wozniacki a câştigat primul set cu 6-0 în doar 27 de minute, părând că se va distra cu Puig. Mai apoi însă daneza s-a prăbuşit pur şi simplu şi a pierdut din turul secund.                      Dacă ne gândim că și ”marea revelație” Naomi Osaka, jucătoarea care le învinsese recent (și clar) pe Halep și pe Serena Williams, a fost eliminată de ucraineanca Elina Svitolina (locul 4 WTA), cu 6-4, 6-2, atunci vedem cum Simona – care o poate învinge pe Svitoloina – are cale deschisă spre trofeul de la Miami și , în plus, va rămâne pe locul 1 în lume. (foto wtatennis.com)