Marea bătălie mondială pe ape de la Poznan

Au mai rămas doar 5 zile până la startul primului Campionat Mondial de canotaj al anului, cel de tineret, Under 23, care se va desfășura la Poznan, Polonia, între 25 și 29 iulie.

Va fi un uriaș festival al canotajului mondial: nu mai puțin de 55 de națiuni, 332 de echipaje și 888 de sportivi vor trage cu toate puterile pentru aurul, argintul și bronzul mondial. Evident, România va avea din nou un cuvânt important de spus, după ce anul trecu, spre pildă, s-a clasat a patra în clasamentul mondial pe națiuni.

Dar să ne reamintim cum a fost în 2017. La nivel de tineret (Under-23), la Campionatele Mondiale de canotaj de la Plovdiv (Bulgaria), delegaţia României a obţinut două medalii de aur la dublu rame (2-) masculin , respectiv dublu vâsle categorie uşoară (L2x) feminin şi două de argint, în proba masculină de opt plus unu (8+) şi patru rame (4-) feminin, reuşind să încheie competiţia pe un excelent loc 4 în clasamentul mondial pe naţiuni.

Un loc 4 mondial pe care nu ne clasăm, ca să dăm doar un exemplu, la niciun joc sportiv.

La dublu rame masculin, Mihăiță-Vasile Țigănescu și Cosmin Pascari au fost cronometrați cu timpul de 06 min 31 sec 790/1000, urmați de echipajul francez, 6 min 33 sec 490/1000.

În finala feminină de la dublu vâsle categorie ușoară, Gianina-Elena Beleagă și Ionela-Livia Lehaci (în foto, ele fiind și campioane mondiale de senioare, la Sarasota, 2017) au terminat învingătoare în 7 min 01 sec 240/1000, urmate de Italia (7 min 02 sec 320/1000).

În fine, la opt plus unu (8+1) masculin, echipajul Romaniei (Cristian Ivascu, Alexandru Matinca, Alexandru-Cosmin Macovei, Constantin Adam, Constantin Radu, Sergiu-Vasile Bejan, Gheorghe-Robert Dedu, Ciprian Tudosa, Adrian Munteanu) a ocupat locul al doilea, cu timpul de 5 min 31 sec 570/1000, devansat de Olanda, 5 min 29 sec 550/1000. Pe locul al treilea s-a clasat Marea Britanie, 5 min 32 sec 640/1000.  Echipajul feminin de patru rame (4-), alcătuit din Cristina-Georgiana Popescu, Alina Ligia Pop, Beatrice-Madalina Parfenie si Roxana Parascanu a cucerit, de asemenea, medalia de argint. (foto sportextrapress.ro)