Performanţă incredibilă! Marius Copil l-a învins la Basel pe croatul Marin Cilic

marius copil

Jucătorul de tenis Marius Copil uimește la ATP 500 de la Basel (premii totale de 2.442.740 de euro), turneul de casă al elvețianului Roger Federer, favorit 1 la această competiție.

Arădeanul, 28 de ani și locul 93 ATP, s-a impus miercuri noapte (jocul s-a terminat aproape de miezul nopții), cu scorul 7-5, 7-6 (2), calificându-se în turul doi (sferturile de finală), după un duel de o oră, 48 de minute și 57 de secunde cu croatul Marin Cilic.

Copil l-a bombardat pe Cilic, un jucător cu un serviciu, la rându-i, redutabil. A servit 21 de ași, față de doar 4 ai rivalului. Românul a transformat una dintre cele două mingi de break pe care le-a avut, la 5-5 în primul set. În setul doi, Copil a salvat, cu serviciul, ambele mingi de break, la scorul de 6-5 pentru Cilic, decând manșa în tie-break. La duble greșeli, Cilic a comis 6, iar Copil – niciuna.