Simona Halep, victorie în trei seturi cu Bianca Andreescu la Turneul Campioanelor

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a învins-o pe canadianca de origine română Bianca Andreescu în trei seturi, 3-6, 7-6 (8-6), 6-3, luni, într-un meci din Grupa Violet a Turneului Campioanelor, care are loc la Shenzhen (China).

Două ore și 34 de minute a ținut această partidă istorică pentru tenisul românesc.

Lumea tenisului a așteptat mult acest duel, iar Simona și Bianca nu au dezamăgit. A fost un meci spectaculos, care nu a avut un sfârșit previzibil.

După ce Bianca a dominat în primul set, Simona Halep a revenit în forță, cu o prestanță de zile mari.

Nu a fost întâmplătoare intervenția antrenorului Darren Cahill (la on-court coaching), care a echilibrat atitudinea Simonei și a revenit cu un joc devastator.

Un meci puternic între cele două românce, de tenis performant, unde adrenalina a fost la cote maxime.

După acest succes, Halep va primi 525.000 de dolari şi 250 de puncte WTA, iar Andreescu 220.000 dolari şi 125 de puncte WTA.