Real Madrid se impune în El Clasico (2-1 vs FC Barcelona) și urcă pe primul loc

Real Madrid a învins-o pe FC Barcelona cu scorul de 2-1 (2-0), în derby-ul campionatului de fotbal al Spaniei, El Clasico, desfăşurat sâmbătă seara, pe Stadionul ”Alfredo Di Stefano” din Madrid, în cadrul etapei a 30-a.

Karim Benzema a deschis scorul cu o execuție superbă, cu călcâiul, în minutul 13.
După încă un sfert de oră, Toni Kroos a majorat diferența dintr-o lovitură liberă de la marginea careului (mingea a fost deviată de Dest).
Catalanii au înscris prin Mingueza, în minutul 60, dar nu au reușit să evite înfrângerea în El Clasico.

Casemiro (Real Madrid) a primit două cartonașe galbene (minutele 89 și 90) și a fost eliminat.

Karim Benzema, gol cu calcaiul in El Clasico

Real Madrid a ajuns la trei victorii consecutive în El Clasico. Ultimul succes al catalanilor datează din 2 martie 2019.