Naţionala de handbal a României, victorie în ultima secundă, la EURO 2022

Naţionala feminină de handbal a României a învins dramatic echipa Spaniei, cu scorul de 28-27 (12-11), vineri seara, la Skopje, în primul lor meci din Grupa principală 2 a Campionatului European – EHF EURO 2022, găzduit de Slovenia, Macedonia de Nord şi Muntenegru.

România a controlat jocul cam trei sferturi din timp, conducând pe tabelă cu două-trei goluri diferenţă. În repriza a doua, la un moment dat a părut că scapă meciul din mână, fiind condusă la două goluri, dar a revenit senzaţional la final.

Bianca Bazaliu a aruncat senzaţional de la mijlocul terenului, în ultima secundă a meciului și a adus prima victorie pentru tricolore.

După primul succes cu adevărat extraordinar de la această ediție a EURO 2022, pentru România urmează alte două meciuri, cu Muntenegru, marţi, la ora 19.00 şi cu Germania.