Conducerea PNL a aprobat lista candidaţilor pentru alegerile locale. Doi miniştri, Ion Ştefan şi Costel Alexe, se află printre candidaţi. La Bucureşti, desemnarea candidaţilor la sectoare a fost amânată, pentru negocieri cu celelalte partide de dreapta.

Doi miniştri din actualul cabinet vor candida la alegerile locale. Ministrul Dezvoltării, Ion Ştefan este trimis să candideze pentru primăria municipiului Focşani, în timp ce ministrul Mediului, Costel Alexe, va candida pentru şefia CJ Iaşi.

La Bucureşti au fost amânate desemnările candidaţilor, pentru negocieri cu partidele de dreapta. De asemenea, sunt mai multe municipii şi candidaturi pentru CJ care au fost amânate.

„Nu am validat candidaturile în câteva judeţe, cum ar fi Bihor, nu pentru că domnul Bolojan nu este candidatul care să câştige zdrobitor, ci pentru că mai aşteptăm un sondaj.

Nu am validat candidaturi în judeţe unde se poartă negocieri cu alte partide de opoziţie, cum ar fi Galaţi, Brăila, unde este necesar să se ajungă la o formulă politică de colaborare cu partidele de dreapta.

De asemenea, au mai fost amânate validările în încă trei judeţe, din motive care ţin tot de nevoia finalizării unor cercetări sociologice”, a declarat preşedintele PNL, Ludovic Orban, la finalul şedinţei.

Lista candidaţilor la primării şi Consilii Judeţene, aprobată de conducerea PNL:

Alba- Ion Dumitrel

Arad-Consiliul Judeţean – Iustin Cionga, Sergiu Bălceanu – primar;

Argeş – se amână;

Bacau-CJ – Ionel Palar, municipiu-amânat;

Bihor- Ilie Bolojan – primărie, CJ -amânat;

Bistriţa Năsăud-CJ -amânat, Bistriţa- Nelu Turc;

Botoşani: Cătălin Flutur -primarie, CJ- Costel Soptica;

Brasov- Adrian Vestea – CJ, Primărie Brasov- amânat;

Braila-amanat;

Buzau- amânat;

Bucuresti- Nicusor Dan, sectoare se amână;

Caras Severin- Ioan Popa la primărie, CJ- Romeo Dunca;

Calarasi- Dan Dragulin-primar, Barbu Valentin- CJ;

Cluj- Emil Boc- primar, Alin Tise- CJ;

Constanta- Vergil Chitac -primarie, Mihai Lupu-CJ;

Covasna- Liviu Comaneci- Sf. Gheorghe;

Dambovita- Ion Sorin-CJ, Aurelian Cotinescu- Târgovişte;

Dolj-Alexandru Gada-CJ, Nicolae Giugea-primarie Craiova;

Galaţi -amanare;

Giurgiu- amânare;

Gorj: amânare CJ, Târgu Jiu- Laurenţiu Romanescu;

Harghita: Marius Tepelus la Miercurea Ciuc, CJ amânat;

Hunedoara: Florin Oancea- primărie, Adrian David- CJ;

Ialomiţa: Luminiţa Barcari-CJ, Slobozia- Dragoş Soare;

Iaşi: Mihai Chirica-primarie, Costel Alexe: CJ;

Maramureş: amânare;

Mehedinţi: amânare CJ, Daniel Carjan -Drobeta-Turnu Severin;

Ilfov: CJ- Thuma Hubert;

Mureş: Cristian Chirtes-CJ, Teodora Benedec- Târgu Mureş;

Neamţ: amânare;

Olt: Liviu Voiculescu-Slatina, CJ-Ion Voicu;

Prahova: Andrei Volosevici- Ploieşti, Iulian Dumitrescu-CJ;

Satu Mare- amânare;

Sălaj: Dinu Iancu Salajanu CJ, Zalau- Vasile Burgarean;

Sibiu: CJ- Daniela Câmpean, primarie- Adrian Bibu;

Suceava: Gheorghe Flutur-CJ, primărie Suceava: Ion Lungu;

Teleorman: Mitran Vera- primărie, CJ- Eugen Pârvulescu;

Timiş: Nicolae Robu- primărie, Alin Nica- CJ;

Tulcea: Ştefan Ilie-primarie, George Siscu-cj;

Vâlcea: CJ- amânare, Virgil Parvulescu-primarie;

Vaslui: amânare;

Vrancea: Ion Stefan- Focşani, CJ- Cătălin Toma;

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.