Simona Halep își ia revanșa și este în sferturi la Linz!

simona halep

Simona Halep (30 de ani, 22 WTA) a trecut de Aliaksandra Sasnovici (27 de ani, 88 WTA) în optimile turneului de la Linz, scor 7-5, 6-3.

Simona Halep și-a luat revanșa în fața bielorusei, pentru înfrângerea de la Indian Wells, după o oră și 38 de minute.

Fostul lider mondial a dominat jocul şi a condus aproape tot timpul, chiar dacă a avut o scădere la mijlocul primului set.

Halep a încheiat cu 6 aşi, dar şi 5 duble greşeli, în timp ce Sasnovici a avut 2 aşi şi 3 duble greşeli, potrivit Agerpres. Dacă la capitolul winners situaţia a fost echilibrată (21-20 pentru Halep), Sasnovici a făcut mai multe erori neprovocate 18-13, diferenţa de puncte la total fiind de doar zece în favoarea româncei (72-62).

Simona şi-a asigurat un cec de 4.677 euro şi 60 de puncte WTA, urmând să joace în sferturi contra italiencei Jasmine Paolini, cap de serie numărul şapte.