FCSB și CFR Cluj, remiză nebună pe Arena Națională, Dan Petrescu rămâne lider

Marele derby al Ligii I la fotbal nu mai este Steaua – Dinamo, ci FCSB – CFR Cluj, meci disputat pe Arena Națională din București și încheiat la egalitate 1-1 (0-1), după o dispută foarte nervoasă, tensionată chiar pe alocuri, cu minute de prelungire, penalty pentru gazde, întreruperi, accidentări, cartonașe galbene și multe altele.
Rezultatul avantajează net echipa lui Dan Petrescu, pentru că FCSB a fost blocată pe locul 2, iar ardelenii rămân lideri cu 53 de puncte, față de 51 ale foștilor steliști.
Patru minute de prelungire au fost necesare  partidei, iar cei aproape 12.000 de spectatori din tribune au văzut un fotbal bun, alert, pe contre, în care rezultatul a stat sub semnul întrebării până în ultimele secunde de joc.
FCSB a dominat mai mult, atât în prima repriză, cât și spre finalul partidei.
CFR Cluj a găsit însă soluțiile cele mai bune în defensivă, păstrând remiza și rămânând în fotoliul de lider.

FCSB – CFR Cluj 1-1
Au marcat: Budescu  (min. 75, din penalty), respectiv Vinicius (min. 33).

De remarcat că la FCSB a apărat tânărul Andrei Vlad, de numai 18 ani. (foto ProSport)